Ginekomastia i lipomastia – czy to jedno i to samo?

Ginekomastia, lipomastia –to dwa zupełnie różne pojęcia, które często są ze sobą mylone, gdyż ich objawy wyglądają podobnie. Choroby te jednak mają zupełnie inne podłoże, a prawidłową diagnozę może postawić tylko lekarz, dlatego warto, mimo wstydu i skrępowania, zgłosić się na konsultację, aby przekonać się, czy kłopot z powiększeniem gruczołów piersiowych u mężczyzn nie niesie ze sobą poważniejszych konsekwencji.

Przerost piersi u panów jest wstydliwym problemem i przyczyną frustracji oraz rozżalenia. Mężczyźni dotknięci tą kłopotliwą przypadłością unikają takich miejsc jak siłownia czy basen, a zbliżenia fizyczne z kobietami mogą wzbudzać w nich lęk czy skrępowanie. Okazuje się, iż powiększenie gruczołów piersiowych u panów wcale nie należy do incydentalnych przypadków, gdyż problem może dotyczyć nawet 70% mężczyzn po 50. roku życia oraz sporą grupę dojrzewających nastolatków, u których problem jest szczególnie nasilony, gdyż chłopcy spotykają się z niewybrednymi komentarzami ze strony rówieśników, a rozmiar piersi wywołuje u nich problemy z brakiem akceptacji własnego ciała.

Różnice między ginekomastią a lipomastią

Lipomastia, nazywana również ginekomastią rzekomą, spowodowana jest rozrostem tkanki tłuszczowej. Najczęściej przypadłość diagnozuje się u mężczyzn otyłych, u których występuje nadmierne otłuszczenie organizmu. Przyczyn lipomastii, tak jak i otyłości, upatrujemy w nieprawidłowej diecie czy w braku ruchu, ale również w predyspozycjach genetycznych. Na lipomastię rzadko cierpią szczupli panowie, chociaż zdarzają się pojedyncze przypadki, w których lipomastię diagnozuje się u osób nie borykających się na co dzień z otyłością, a u jakich przerost tkanki tłuszczowej występuje tylko w obrębie piersi. W wyniku rozrostu tkanki tłuszczowej męskie piersi wyglądem zaczynają przypominać kobiecy biust.

Ginekomastia natomiast jest schorzeniem o zdecydowanie szerszym podłożu. Tak jak wspomnieliśmy, lipomastia jest przerostem tkanki tłuszczowej, natomiast ginekomastią nazywamy schorzenie, w przebiegu którego dochodzi do rozrostu tkanki gruczołowej. Rozwój choroby wynika z obecności żeńskich hormonów płciowych, estrogenów. Ginekomastia często jest nie tylko samą chorobą, ale też objawem innych, współistniejących schorzeń, między innymi nadczynności tarczycy, chorób wątroby czy przewlekłej niewydolności nerek. Ponadto równowaga hormonalna organizmu może być zaburzona w wyniku przyjmowania niektórych leków. Ginekomastia może być symptomem poważnych kłopotów ze zdrowiem, dlatego nie należy jej lekceważyć – okazuje się bowiem, że niektóre nowotwory jąder mogą wydzielać żeńskie hormony, będące przyczyną rozrostu tkanki gruczołowej. Etiologia ginekomastii jest zdecydowania bardziej skomplikowana niż lipomastiii, dlatego też postępowanie w przypadku jej zdiagnozowania – złożone i wieloetapowe.

Prawidłowo zdiagnozować chorobę może tylko lekarz, wykonując USG piersi, chociaż możemy wysnuć podejrzenia na podstawie własnych obserwacji. Ginekomastię charakteryzuje wyczuwalny w dotyku rozrost tkanki gruczołowej o twardej konsystencji, natomiast lipomastię cechuje miękka konsystencja.

Po trafnej diagnozie można przystąpić do leczenia. Lipomastię leczy się przede wszystkim zalecając pacjentowi spadek masy ciała. Stosuje się diety odchudzające i ćwiczenia fizyczne. Jeśli to nie przyniesie rezultatu, problem można usunąć, poddając się zabiegowi liposukcji. Należy jednak pamiętać, iż lipomastia ma skłonności do nawracania, dlatego najważniejsze jest, aby pozbyć się przyczyny, czyli otyłości. Nadwaga sprzyja powstawaniu lipomastii.

Ginekomastii nie leczy się objawowo. Najważniejsza jest trafna diagnoza i rozpoznanie przyczyn zaburzeń gospodarki hormonalnej. Dopiero wówczas, gdy określi się źródło problemu, można rozpocząć leczenie, które przyniesie oczekiwane rezultaty. W większości przypadków wystarczy zoptymalizowane leczenie hormonalne. Lekarze sugerują pacjentom również zabiegi usunięcia gruczołu sutkowego, które przynoszą dobry efekt kosmetyczny.

Comments are closed.

 • Wyjazd z gwarancją.

  Wyjeżdżając na wakacje chcemy, aby był to czas niezapomniany – okres beztroski, wypoczynku i relaksu. Zazwyczaj nie mamy ochoty martwić się tak przyziemnymi sprawami jak baza noclegowa, czy też bilety na zwiedzanie ciekawych obiektów. Podróżowanie to przyjemność, której nic nie może zepsuć. Niestety, w ostatnich latach mieliśmy kilka przypadków, kiedy turystom urlop popsuła nie tylko …Read More »
 • Inspiracje z marketów budowlanych

  Wykończenie domu to dla wielu osób duże wyzwanie, zwłaszcza, jeśli nie mają w tym kierunku dużej wiedzy, umiejętności, czy pomysłu, za co się zabrać, aby wykreować wnętrza marzeń. Pomocne może być odwiedzenie sklepu budowlanego, w którym znajdziemy zarówno niezbędny sprzęt, materiały, jak i inspiracje.Read More »
 • Podróż do Krakowa

  Jednym z najpiękniejszych miast w naszym kraju jest Kraków. To w nim tętni życie przez cały rok. Bowiem przybywa do niego nie tylko wielu studentów, ale także duża liczba turystów. Powinien cieszyć taki fakt, gdy na ulicach słychać wiele języków. To oznacza, że do naszego kraju przyjeżdża wielu turystów z różnych zakątków świata. Jednak to …Read More »
 • Mazowsza nigdy dość

  Mazowsze to miejsce w Polsce, które na pewno nam się nie znudzi. Po co jechać w odległe miejsca, skoro w Polsce jesteśmy w stanie znaleźć to czego oczekujemy. Jest tylko jeden prosty warunek musimy się sami co do tego przekonać. Zabytki w tej okolicy to między innymi bardzo stara położona blisko Warszawy twierdza Modlin, która …Read More »