Ginekomastia i lipomastia – czy to jedno i to samo?

Ginekomastia, lipomastia –to dwa zupełnie różne pojęcia, które często są ze sobą mylone, gdyż ich objawy wyglądają podobnie. Choroby te jednak mają zupełnie inne podłoże, a prawidłową diagnozę może postawić tylko lekarz, dlatego warto, mimo wstydu i skrępowania, zgłosić się na konsultację, aby przekonać się, czy kłopot z powiększeniem gruczołów piersiowych u mężczyzn nie niesie ze sobą poważniejszych konsekwencji.

Przerost piersi u panów jest wstydliwym problemem i przyczyną frustracji oraz rozżalenia. Mężczyźni dotknięci tą kłopotliwą przypadłością unikają takich miejsc jak siłownia czy basen, a zbliżenia fizyczne z kobietami mogą wzbudzać w nich lęk czy skrępowanie. Okazuje się, iż powiększenie gruczołów piersiowych u panów wcale nie należy do incydentalnych przypadków, gdyż problem może dotyczyć nawet 70% mężczyzn po 50. roku życia oraz sporą grupę dojrzewających nastolatków, u których problem jest szczególnie nasilony, gdyż chłopcy spotykają się z niewybrednymi komentarzami ze strony rówieśników, a rozmiar piersi wywołuje u nich problemy z brakiem akceptacji własnego ciała.

Różnice między ginekomastią a lipomastią

Lipomastia, nazywana również ginekomastią rzekomą, spowodowana jest rozrostem tkanki tłuszczowej. Najczęściej przypadłość diagnozuje się u mężczyzn otyłych, u których występuje nadmierne otłuszczenie organizmu. Przyczyn lipomastii, tak jak i otyłości, upatrujemy w nieprawidłowej diecie czy w braku ruchu, ale również w predyspozycjach genetycznych. Na lipomastię rzadko cierpią szczupli panowie, chociaż zdarzają się pojedyncze przypadki, w których lipomastię diagnozuje się u osób nie borykających się na co dzień z otyłością, a u jakich przerost tkanki tłuszczowej występuje tylko w obrębie piersi. W wyniku rozrostu tkanki tłuszczowej męskie piersi wyglądem zaczynają przypominać kobiecy biust.

Ginekomastia natomiast jest schorzeniem o zdecydowanie szerszym podłożu. Tak jak wspomnieliśmy, lipomastia jest przerostem tkanki tłuszczowej, natomiast ginekomastią nazywamy schorzenie, w przebiegu którego dochodzi do rozrostu tkanki gruczołowej. Rozwój choroby wynika z obecności żeńskich hormonów płciowych, estrogenów. Ginekomastia często jest nie tylko samą chorobą, ale też objawem innych, współistniejących schorzeń, między innymi nadczynności tarczycy, chorób wątroby czy przewlekłej niewydolności nerek. Ponadto równowaga hormonalna organizmu może być zaburzona w wyniku przyjmowania niektórych leków. Ginekomastia może być symptomem poważnych kłopotów ze zdrowiem, dlatego nie należy jej lekceważyć – okazuje się bowiem, że niektóre nowotwory jąder mogą wydzielać żeńskie hormony, będące przyczyną rozrostu tkanki gruczołowej. Etiologia ginekomastii jest zdecydowania bardziej skomplikowana niż lipomastiii, dlatego też postępowanie w przypadku jej zdiagnozowania – złożone i wieloetapowe.

Prawidłowo zdiagnozować chorobę może tylko lekarz, wykonując USG piersi, chociaż możemy wysnuć podejrzenia na podstawie własnych obserwacji. Ginekomastię charakteryzuje wyczuwalny w dotyku rozrost tkanki gruczołowej o twardej konsystencji, natomiast lipomastię cechuje miękka konsystencja.

Po trafnej diagnozie można przystąpić do leczenia. Lipomastię leczy się przede wszystkim zalecając pacjentowi spadek masy ciała. Stosuje się diety odchudzające i ćwiczenia fizyczne. Jeśli to nie przyniesie rezultatu, problem można usunąć, poddając się zabiegowi liposukcji. Należy jednak pamiętać, iż lipomastia ma skłonności do nawracania, dlatego najważniejsze jest, aby pozbyć się przyczyny, czyli otyłości. Nadwaga sprzyja powstawaniu lipomastii.

Ginekomastii nie leczy się objawowo. Najważniejsza jest trafna diagnoza i rozpoznanie przyczyn zaburzeń gospodarki hormonalnej. Dopiero wówczas, gdy określi się źródło problemu, można rozpocząć leczenie, które przyniesie oczekiwane rezultaty. W większości przypadków wystarczy zoptymalizowane leczenie hormonalne. Lekarze sugerują pacjentom również zabiegi usunięcia gruczołu sutkowego, które przynoszą dobry efekt kosmetyczny.

Comments are closed.

 • Podróż do stolicy

  Na ulicach Warszawy można zobaczyć wielu kolorowych ludzi. Jedni spieszą się do pracy, inni przyjechali, aby zwiedzieć stolicę Polski. Bowiem turystka w tym mieście ma się bardzo dobrze. Przyjeżdża wiele wycieczek, każdy Polak powinien zobaczyć, co znajduje się w Warszawie, a jest naprawdę wiele do zwiedzania. Koniecznie trzeba zobaczyć Pałac Kultury i Nauki, Centrum naukowe …Read More »
 • Co jest najistotniejsze w makijażu twarzy?

  Makijaż nikogo już dzisiaj nie dziwi i stał się on powszechnym elementem. W sklepach można znaleźć prawdziwe zatrzęsienie kosmetyków kolorowych, które są dodatkowo atrakcyjnie pakowane, ponieważ producenci mają świadomość, że wygląd jest dla konsumentów istotnym zagadnieniem. Pojawił się nawet zawód, jakim jest profesjonalna makijażystka/makijażysta. Wiele osób korzysta z usług takich specjalistów przed ważnymi okazjami, na …Read More »
 • Ciekawa historia naturalna

  Historia to nie tylko dzieje narodu, państwa, opis wojen, władców, traktatów pokojowych, sytuacji społeczno-ekonomicznej w danym okresie historycznym. Ziemia i natura też mają swoją historię i to o wiele milionów lat starszą niż historia ludzkości. Warto postawić na zwiedzanie miejsc związanych z historią naturalną i przekonać się jak bardzo jest ona fascynująca. Muzeum Historii Naturalnej …Read More »
 • Jakie kosmetyki to konieczność?

  Czasami w naszych kosmetyczkach ilość kosmetyków jest naprawdę bardzo duża, zwłaszcza jeśli codzienna pielęgnacja ma dla nas duże znaczenie. Jednak, które z produktów są bezwzględnie priorytetem? Oczywiście, do tej grupy można zaliczyć wszystkie środki higieniczne, czyli żele pod prysznic, płyny do kąpieli, mydła, szampony, pasty do zębów i tak dalej. Dbanie o swoją higienę zawsze …Read More »